Doporučené firmy

Partnerské projekty

Poihlášení

Jméno :

Heslo :


   
Firma : Muzeum hl. m. Prahy
Ulice : Na Poříčí 52/1554
Město : Praha 8
Kraj : Praha
   
Kontaktní osoba : Muzeum hlavního města Prahy
   
IČO : 00064432        DIČ : CZ00064432
   
Telefon: 224 223 696    
 
     
Email : muzeum@muzeumprahy.cz  
Url : www.muzeumprahy.cz  
     
Popis činnosti :  
   
  Muzeum hlavního města Prahy bylo založeno v roce 1881. Muzeum sídlí na pražské Florenci a zde bylo představeno velké bohatství sbírkových předmětů, dokumentujících dějiny hlavního města. Počet jednotlivých kusů z oborů historie, historie umění a archeologie dnes přesahuje číslo jeden milion.

Expozice hlavního muzea

Muzeum pro své návštěvníky připravilo velké množství stálých expozic, ale probíhají zde také četné krátkodobé výstavy. K nejdůležitějším expozicím, které jsou zde trvale vystaveny, patří především Langweilův model Prahy. 
   
 
Programy pro školy - muzeum nabízí široký výběr programů pro školy


               

                    Hlavní budova na Florenci                            Podskalská celnice na Výtoni

                   Na Poříčí 52, Praha 8 – Florenc                           Rašínovo nábřeží 412, Praha 2

 
   
 

Muzeum hlavního města Prahy dále představuje expozice, které zachycují hlavní město v období pravěku, středověku, novověku či v období baroka. Proto neváhejte, a přijďte poznat historii hlavního města naší vlasti.


FOTOGALERIE
 
 
   
Nabídka od Muzeum hl. m. Prahy pro školy :  

Oděvní hry. 60 let umění a řemesla Střední průmyslové školy oděvní

Ve výstavních sálech zámku Ctěnice se od 20. 11. 2016 do 23. 4. 2017 představí tvorba studentů a absolventů pražské Střední průmyslové školy oděvní, jež si v letošním roce připomíná 60 let od svého založení, a mladší Vyšší odborné školy oděvního návrhářství, která byla otevřena na půdě SPŠO v roce 1996 jako subjekt poskytující navazující odborné terciární vzdělání.

Výstava nabízí návštěvníkům ucelený výběr trojrozměrných oděvních artefaktů i plošných výtvarných projevů, předkládá možnost nahlédnout do tvůrčí atmosféry improvizované krejčovské dílny a díky doprovodným textům a tematickým workshopům poskytuje atraktivní pohled na podobu současného vzdělávání mladých oděvních tvůrců. Kolekce solitérních modelů i oděvních kompletů, minimalistické i expresivní návrhové studijní kresby, soubor obuvi i propagační grafické práce a další materiály umožňují zachytit pestrou škálu přístupů
a interpretací aktuálního oděvního designu a současně zaznamenat i preciznost a tradiční kvality krejčovského řemesla, které dvojice škol předává generacím studentů již po několik desetiletí.

Svým tematickým zaměřením výstava studentské tvorby pražské SPŠO a VOŠON současně doplňuje a rozvádí jednu z linií stále expozice ctěnického zámku „Řemesla v pořádku“, která se mj. věnuje historii profesního sdružování a vzdělávání členů cechovních spolků textilních
a oděvních řemesel, a to od období středověku až do 20. století.

 

V rámci výstavy jsou připraveny doprovodné programy:

21. 1., 19. 2. (masopust) a 8. 4. 2017

Web : www.muzeumprahy.cz
Email : muzeum@muzeumprahy.cz
Datum vložení : 28.11 13:33 - 2016

 

Ať žije Hurvínek

Muzeum hlavního města Prahy ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka pořádají od 23. 11. 2016 do 19. 2. 2017 v hlavní budově muzea u příležitosti devadesátiletého výročí loutky Hurvínka výstavu „Ať žije Hurvínek!“. Výstava bude koncipována především pro dětské návštěvníky. Na své si však přijdou příznivci všech věkových skupin. Výstavu připravilo Divadlo Spejbla a Hurvínka díky finanční podpoře hl. m. Prahy a pod záštitou radního pro kulturu pana Jana Wolfa.

 

 

Návštěva Hurvínkova světa bude hravá, interaktivní. Ve výstavním prostoru jsou rozmístěny velké boxy – dárky –, které spolu s Hurvínkem můžou návštěvníci pomyslně rozbalovat.

Překvapení, která v nich na ně čekají, jsou nejen vizuální, ale i poslechová. Děti se do Hurvínkova příběhu zapojí a nakonec si divadlo s Hurvínkem i zahrají. Chybět nebudou archivní loutky.

 

Autorky Denisa Kirschnerová, Jana Bačová Kroftová, Monika Krausová a Andrea Dobrkovská věří, že si návštěvníci procházku Hurvínkovým světem nejen užijí, ale také se o Hurvínkovi a o Divadle Spejbla a Hurvínka mnohé dozvědí.

 

V rámci doprovodných akcí budou mít návštěvníci možnost setkat se jak s hlavními loutkovými postavami, tak i s jejich interprety.

 

 

Doprovodné programy pro veřejnost:

 

Komentované prohlídky výstavy
10. 12. 2016,  7. 1. 2017, 21. 1. 2017, 18. 2. 2017 vždy od 14 hodin.

 

 

Doprovodné programy pro školy:

 

Setkání s Hurvínkem

Originální komponovaný pořad Divadla Spejbla a Hurvínka v přednáškovém sále muzea.

Délka trvání: 40 minut

 

Ať žije Hurvínek! ‒ komentovaná prohlídka pro MŠ a 1. stupeň ZŠ

Lektor seznámí návštěvníky s tím, jak, proč a kdy slavné loutkové postavy vznikly. Program zahrnuje i odpovědi na otázky: co je to loutka, jaké druhy loutek existují a proč lidé hrají loutkové divadlo.

Délka trvání: 60‒70 minut  

 

U Hurvínka na návštěvě – interaktivní program pro MŠ a 1. a 2. stupeň ZŠ

Interaktivní program je zaměřen na loutku a loutkové divadlo. Pod vedením lektorky návštěvníci hledají odpovědi na otázky: co je to loutka, jaký je rozdíl mezi hračkou a loutkou, jakou roli hraje loutka v české kultuře.

Program je věkově odlišen.

Délka trvání: 60–70 minut

 

Informace pro pedagogy:

Termíny: dle rezervačního systému

Komentovanou prohlídku a interaktivní program připravila a vede Mgr. Kateřina Tschornová

e-mail: tschornova@muzeumprahy.cz

Cena: 50 Kč / žáka, pedagogický dozor zdarma

 

Web : www.muzeumprahy.cz
Email : muzeum@muzeumprahy.cz
Datum vložení : 28.11 13:33 - 2016

 

Malí velcí ilustrátoři

Muzeum hlavního města Prahy pořádá od 8. listopadu do 30. listopadu 2016 v hlavní budově muzea vícenárodní výstavu dětských kreseb a profesionální výtvarné tvorby „Malí velcí ilustrátoři“. Výstava představí reprodukce oceněných dětských kreseb z různých ročníků soutěže „Vícejazyčnost je bohatství“ ‒ celostátní dětské soutěže pro kulturně odlišné a vícejazyčné děti. Nádherné kreativní výtvory, obrázky knižních hrdinů, nápadité komiksy, dokonce celé ručně vytvořené knížky, a to různými výtvarnými technikami a v mnoha různých jazycích – to vše jsou díla z této unikátní soutěže. Duchovní matkou soutěže je magistra umění Sevdalina Kovářová Kostadinova. A právě její profesionální umělecká díla budou dětské obrázky doprovázet. Představí nám své ilustrace a layouty, které vznikaly během let při tvorbě knížek, časopisů a výukových materiálů pro děti v České republice. Výstava vznikla v rámci Multikulturních programů, které Muzeum hlavního města Prahy pravidelně pořádá.

 

V sále s výstavou budou k vidění vybrané výukové materiály pro děti, které autorka vytvořila.

Web : www.muzeumprahy.cz
Email : muzeum@muzeumprahy.cz
Datum vložení : 10.11 16:44 - 2016

 

Advent ve Ctěnicích

Zámecký areál Ctěnice si pro Vás v předvánočním čase připravil dvě akce, které Vám nejen umožní si vlastnoručně vyrobit dárek, ale také se hudbou správně naladit na Vánoce. 

Adventní řemeslné dílny
3.–4. 12. 2016 od 10 do 17 hodin, výstavní sál Špejchar
Adventní tvůrčí dílničky s ukázkami tradičních lidových řemesel, vztahujících se právě k předvánočnímu času. Pod vedením zkušených řemeslníků, pyšnících se titulem Nositel tradice lidových řemesel, se mohou návštěvnici naučit řadu řemeslných technik, vyzkoušet svou zručnost nebo si vyrobit dárek pro své blízké.
Vstupné 50 Kč. Vhodné pro děti od 3 let.

Adventní koncert
4. 12. 2016 od 15 hodin v sále Kočárovna
Předprodej vstupenek od 1. 10. 2016 v pokladně zámku.
Smíšený pěvecký sbor Josefa Vycpálka za doprovodu varhan zahraje a zazpívá lidové písničky, které se vztahují k předvánoční době. Posluchači se setkají například s Barborkami, Mikulášem a budou moci koledovat se Štěpánem. Společně se zastaví u malého Ježíška, kde na děti čeká interaktivní hudební hra, a v závěru programu přivítají s famfrnochem Nový rok.
Vstupné 150,-Kč / děti do 6 let zdarma/ děti 7 -14 let 75,- Kč.

Kontaktní osoba:

Zámecký areál Ctěnice
ctenice@muzeumprahy.cz
286 001 366

http://www.muzeumprahy.cz/advent-ve-ctenicich/

 

Web : www.muzeumprahy.cz
Email : muzeum@muzeumprahy.cz
Datum vložení : 10.11 16:43 - 2016

 

Adventní dílna

Adventní dílna

Výroba vánočních ozdob z pedigu a drobných vánočních dárků

10. 12. 2016

od 9.15 do 17 hodin

Jako každé Vánoce, i letos jsme pro Vás připravili celou řadu aktivit a workshopů a to nejen pro školy. I rodiny s dětmi nebo jednotlivci si k nám můžou přijít v předvánočním čase něco vyrobit.

Přijdte si k nám vyrobit pod vedením zkušené lektorky vánoční ozdobu z pedigu, případně vánoční dáreček k potěšení svých blízkých.  

Program je celodenní od 9.15. Můžete přijít kdykoliv během dne až do 17.00.

Kontaktní osoba:
Milena Suská
suska@muzeumpraha.cz
221 709 669

http://www.muzeumprahy.cz/vyroba-vanocnich-ozdob-z-pedigu-a-drobnych-vanocnich-darku/

Web : www.muzeumprahy.cz
Email : muzeum@muzeumprahy.cz
Datum vložení : 10.11 14:14 - 2016

 

Předvánoční dílna

Předvánoční dílna

Výroba svíček z včelího vosku a výroba vánočních přání technikou pergamano

19. 11. 2016

od 9.15 do 17 hodin

Jako každé Vánoce, i letos jsme pro Vás připravili celou řadu aktivit a workshopů a to nejen pro školy. I rodiny s dětmi nebo jednotlivci si k nám můžou přijít v předvánočním čase něco vyrobit.

Každý si podle své šikovnosti pod vedením zkušené lektorky vyrobí vlastní svíčku z vosku nebo vánoční přání technikou pergamano k potěšení svých blízkých o Vánocích. 

Program je celodenní od 9.15. Můžete přijít kdykoliv během dne až do 17.00. 

Kontaktní osoba:
Milena Suská
suska@muzeumpraha.cz
221 709 669

 

http://www.muzeumprahy.cz/vyroba-svicek-z-vceliho-vosku-a-vyroba-vanocnich-prani-technikou-pergamano/

 

Web : www.muzeumprahy.cz
Email : muzeum@muzeumprahy.cz
Datum vložení : 10.11 14:13 - 2016

 

MuzeuM Market / Vánoční bazar

MuzeuM Market / Vánoční bazar

3. 12. 2016

 

Srdečně Vás zveme na již čtvrtý ročník akce MuzeuM Market! Letos Vás čeká nejen možnost udělat sobě a svým blízkým radost koupí dárku, ale prodej bude spojen i s charitativním rozměrem. Dále je připraven i program pro děti a občerstvení. 

 

V přednáškovém sále budovy se budou prodávat designové i nedesignové předměty. Sortiment bude tvořen výrobky z keramiky, přírodních materiálů, chybět nebudou šperky ručně malované hedvábné šátky, háčkované ozdoby, sirupy a marmelády a mnoho dalšího. Koupí darovaných předmětů od zaměstnanců MMP budou moci zájemci podpořit vybraný projekt občasného sdružení Zajíček na koni.

 

Pro děti budou připraveny pohádky. Dopoledne blok pohádek a odpoledne od 15 hodin divadelní představení Cestou do Betléma. Pro děti budou připraveny také výtvarné dílny, v rámci kterých si vyrobí vánoční přání, dřevěné autíčka, korálkové ozdoby na stromeček a další předměty s vánoční tématikou.

 

Připraveno bude také občerstvení ve formě kavárny v Langweilově herně muzea, kde bude také odpočinková zóna.

 

Kontaktní osoba:

Muzeum hlavního města Prahy
muzeum@muzeumprahy.cz

221 012 940

 

http://www.muzeumprahy.cz/muzeum-market/

 

Web : www.muzeumprahy.cz
Email : muzeum@muzeumprahy.cz
Datum vložení : 10.11 14:12 - 2016

 

Workshop koláže pro školy

Máte schované brožury z výletu nebo třeba pohlednice a  mapy, které jste na  školním výletě koupily? Při tvorbě koláží  můžete pracovat i se zakoupenými ozdobnými papíry nebo s papírem vlastní  výroby.

Koláž je stále zajímavá výtvarná technika, kde si vystačíte i bez použití počítače, dílko vytvoříte stříháním, trháním, lepením. Program vede Jitka Kopejtková, česká fotografka, zabývající se streetartem a koláží. 

Veškerý materiál na program v muzeu je k dispozici namístě.

Program rozvíjí
– estetický vkus
–  kreativitu
–  motivaci příběhem

Informace pro pedagogy

Program vede: Jitka Kopejtková
Cena: 50 Kč/žáka od 6 let věku, včetně vstupného, pedagogický dozor zdarma, pro držitele průkazu ZTP, ZTP+P vstup volný.
Programy jsou vhodné pro menší skupiny (max. 26 dětí). Během programu je možné fotografovat.

Na program se objednávejte prostřednictvím rezervačního systému na: http://www.muzeumprahy.cz/prazske-kolaze/
příp. telefonicky: +420 221 709 669, +420 224 815 850, děkujeme.

 

 

Web : www.muzeumprahy.cz
Email : muzeum@muzeumprahy.cz
Datum vložení : 07.10 09:41 - 2016

 

Street art pro školy

Žákovi zdůvodní nepřijatelnost vandalského chování, interpretuje vizuálně obrazná vyjádření současnosti i minulosti, porovnává je na konkrétních případech, nalézá vhodnou formu pro jejich prezentaci, učí se vnímání krásy a ochraně životního prostředí.

Napomáhá primární prevenci sociálně patologických jevů a škodlivých způsobů jednání, vychovává úctě k zákonu.

Témata přednášek:

1.Street art – pojem, forma veřejného dialogu. Počátky streetartu – NY, Berlínská zeď, apod.

2.Techniky, druh tvorby

3.Prostředí streetartu, zákon a veřejnost, vandalismus

4.Street art napříč kontinenty 1. – Amerika, Austrálie, Asie

5.Street art napříč kontinenty 2. – Evropa, Afrika

6.Nejvýznamnější představitelé Street artu – Banksy, Keith Haring, Swoon, Jef Areosol, Alias, JR a další

7.Street art v Čechách a na Slovensku – historie, současnost, představitelé, výstavy

8.Výstavy, formy, festivaly, aktuální výstavy – smysl výstav. Komerční využití street artu, produktový design, reklama

9.Ženy ve street artu – Swoon, Alice, Indy, Marta Cooper a mnoho dalších

10.Shrnutí informací z předešlých přednášek, doplnění informací ze světa street artu.
 


Informace pro pedagogy

Přednášky je možné absolvovat všechny anebo si vybrat některé z přednášek dle domluvy.
Pomůcky budou k dispozici v muzeu

Program připravila a vede: Milena Suská, Jitka Kopejtková
Cena: 60 Kč/žáka včetně vstupného, pedagogický dozor vstup zdarma.
Během programu je pedagogickému dozoru povoleno fotografovat.

Na program se objednávejte minimálně týden předem, prostřednictvím rezervačního systému na: http://www.muzeumprahy.cz/street-art-pro-skoly-cyklus-prednasek/ nebo na emailu: suska@muzeumprahy.cz; děkujeme.

Web : www.muzeumprahy.cz
Email : muzeum@muzeumprahy.cz
Datum vložení : 07.10 09:40 - 2016

 

Archeologické programy pro školy

Archeologické programy 1-3/2015

Oděv našich předků

Web : www.muzeumprahy.cz
Email : muzeum@muzeumprahy.cz
Datum vložení : 29.05 15:21 - 2014

 

Muzeum hlavního města Prahy - komentované prohlídky Pražských věží

Pražské věže

Komentované prohlídky vhodné pro 2. stupně ZŠ a SŠ.

Délka programu: 90 minut

Termín: dle rezervačního systému na stránkách muzea http://www.muzeumprahy.cz/1729-prazske-veze/. Na těchto stránkách také můžete stáhnout studijní materiály pro pedagogy.

 

Pražské věže nejsou jen mlčenlivé architektonické monumenty – seznamují nás s dějinami Prahy a v širším kontextu také s dějinami a kulturou naší země. Vyberte si, jako epochu chcete poznat:

 

Staroměstská mostecká věž a Praha karlovská

Roku 1346 byl Karel IV. korunován římskoněmeckým králem, roku 1355 se stal římským císařem. Praha se tak měla stát opravdovým srdcem Evropy – Karel IV využil veškeré své doby: technické, hospodářské i duchovní a díky jeho úsilí se zrodila zcela nová Praha. Stopy Karlova úsilí můžeme spatřit dodnes v těsném sousedství mostecké věže, na výzdobě jejího pláště i z výšky jejího ochozu.

Sraz účastníků komentované prohlídky před vstupem do věže.

 

Malostranská mostecká věž a Praha husitská

Malostranská mostecká věž je „mladší a chudší sestrou“ Staroměstské mostecké věže. Proč tomu tak je, zjistíme v jejím přilehlém okolí: v johanitské komendě došlo k neblaze proslulé scéně mezi Václavem IV. a Janem z Jenštejna, v biskupském dvoře byly spáleny spisy Johna Wicklefa. Hněv husitů se později na oba tyto objekty obrátil. Jiří z Kunštátu a Poděbrad později napravoval poměry v rozvrácené zemi. Svědkem jeho nelehkého panování je i Malostranská mostecká věž.

Sraz účastníků komentované prohlídky před vstupem do věže.

 

Prašná brána a města pražská

Kdybychom měli možnost cestovat v čase, uviděli bychom na konci 15. století. Prašnou bránu nad hlubokým vodním příkopem oddělujícím dvě samostatná města: Staré Město a Nové Město pražské. V jejím sousedství by nás pak udivilo svou rozlehlostí panovníkovo městské sídlo, kam se také ubíraly korunovační průvody. A za hradbami bychom pak spatřili nejbohatší a nejvlivnější město království: Staré Město pražské. Jak se v jeho zdech žilo a jak byly hájeny jeho hradby?

Sraz účastníků komentované prohlídky před vstupem do věže.

 

Svatomikulášská městská zvonice a život barokního člověka

Jedna z nejkrásnějších pražských věží nám připomíná dobu, v níž pravidla estetiky i pravidla katolické víry byla určena Tridentským koncilem, v níž Evropu ohrožovala turecká expanze a den člověka byl dělen vyzváněním zvonů. Jak se žilo v podhradí na malostranském ryku a jaký význam měla Svatomikulášská městská zvonice?

Sraz účastníků komentované prohlídky před vstupem do věže.

 

Petřínská rozhledna a nové časy

Roku 1891 byla na právě vybudovaném Výstavišti zahájena Zemská jubilejní výstava, která představila vše, čeho průmyslníci, vynálezci, umělci či obchodníci dosáhli v průběhu posledního století. Praha se otevřela novinkám: elektrifikace, aviatika, nové průmyslové technologie, ale také aktivní trávení volného času či nové architektonické směry. Tyto „nové časy“ připomíná nejen Petřínská rozhledna, ale v jejím těsném sousedství lanová dráha či pavilon Bludiště a z ochozu rozhledny pak pražské čtvrtě, které mohly vzniknout jen díky novým průmyslovým odvětvím

Sraz účastníků komentované prohlídky před vstupem do věže, na přání pedagoga lze prohlídku zahájit na dolním konci lanové dráhy na Újezdě.

 

Program připravila a vede: Markéta Gausová Zörnerová

Objednávejte se, prosím, prostřednictvím rezervačního systému. Do poznámky uveďte, jakou prohlídku jste si vybrali.

Cena: 30,- Kč/žáka od 6 let věku, včetně vstupného, pedagogický dozor zdarma. Programy jsou vhodné pro menší skupiny (max. 24 dětí). Během programu je pedagogickému dozoru povoleno fotografovat.

 

 

 

 

 

Web : www.muzeumprahy.cz
Datum vložení : 03.04 15:41 - 2014